Jakie są korzyści z samodzielnego wyjazdu dziecka?

Kategorie: Dla rodziców, Blog
Udostępnij ten artykuł:

Kolonie dla dzieci, to idealna okazja na kształtowanie poczucia samodzielności wśród najmłodszych. Pewnie każdy z nas pamięta, jak czasami zostawał na noc u dziadków lub wyjeżdżał na kilka dni do najbliższej rodziny. Kolonie letnie są doskonałym sprawdzianem, czy Wasza pociecha poradzi sobie poza domem. Nad procesem klimatyzacji i integracji zawsze czuwa nasza sprawdzona Kadra, także możecie być spokojni!

korzysci z samodzielnego wyjazdu 4

Poznaj korzyści z samodzielnego wyjazdu na kolonie

Przełamywanie własnych barier i pokonywanie lęków

Kolonie nad morzem lub nad jeziorem są idealnym miejscem na zorganizowanie bezpiecznego i urozmaiconego wypoczynku. Mnóstwo zajęć, atrakcji  i nasza pomocna we wszystkim Kadra sprawią, że będzie to niezapomniany czas. Jednak podczas całego pobytu wasza pociecha będzie musiała zmierzyć się z różnymi sytuacjami.  Dzieci, które robią wszystko razem w grupie, pozytywnie działają na proces przełamywania się przed wieloma rzeczami, które sprawiają im trudność. Dochodzi do tego wsparcie oraz doping rówieśników. Czasami dzieci podpatrują siebie nawzajem i same decydują, że już coś przestaje być dla nich trudne, skoro inne dzieci sobie z tym radzą. Wielu Rodziców po powrocie do domu dziecka zauważa pozytywne zmiany po samodzielnym wyjeździe.

 

Budowanie poczucia odpowiedzialności

Dzieci na koloniach i obozach wiedzą, że ze wszystkim mogą zwrócić się do Wychowawców. Jednak widzimy, że wiele radości daje im możliwość decydowania o „sobie samym”. Dzieci wiedzą, że muszą dbać o higienę, ubranie czy porządek w pokoju. Uczą się poszanowania rzeczy rówieśników, jak i przestrzeni wspólnych. Mają możliwość zarządzać swoim kieszonkowym, nawet kiedy najmłodszym dzieciom pomaga wychowawca. Kolonie sprzyjają również sytuacjom, kiedy dzieci mają okazję wywiązać się z obietnic (np. napisanie do kogoś kolonijnego listu) danym innym dzieciom lub kadrze.

Zobacz katalog lato 2021

Pobierz katalog >>

Kształtowanie relacji społecznych

Letnie wyjazdy sprzyjają poznawaniu nowych osób. Część dzieci zabiera na kolonie swoich znajomych, ale drugie tyle wyjeżdża samo. Dzieci w grupie bardzo szybko nawiązują nowe znajomości, a tym, które nie są tak otwarte pomagają opiekunowie. Dodatkowo nasi uczestnicy przełamują bariery w stosunku do dorosłych z Kadry. Pomaga im w tym nasza zasada, że dzieci nie używają, jak w szkole zwrotu pan/pani, tylko mówią do nas Ciociu i Wujku. W zacieśnianiu więzi i byciu ze sobą w realu, a nie on-line sprzyja również ograniczenie w używaniu telefonu komórkowego oraz całkowite odcięcie od internetu.

Nabywanie pewności siebie

W czasie trwania kolonii dzieci mają mnóstwo zajęć tematycznych i ogólnorozwojowych. Nieraz trzeba wykonać jakieś zadanie, wziąć udział w zajęciach sportowych, konkursie na wieczornej imprezie czy samodzielnie wykonać rzecz plastyczną z programu. Codzienna dawka atrakcji momentalnie buduje w dziecku siłę, która automatycznie zmniejsza brak pewności siebie. Widzimy, jak z dnia na dzień nasi uczestnicy stają się bardziej śmiali i otwarci w stosunku do nowych sytuacji.

 

Odkrywanie nowych pasji i zainteresowań

Kolonie tematyczne gwarantują na wyjazdach możliwość wzięcia udziału w nowych zajęciach. Czasami wystarczy nawet jeden moment, aby zainspirować dziecko do rozwijania ukrytych talentów. Uczestnicy po powrocie z turnusu nieraz proszą rodziców , aby zapisać ich na dodatkowe zajęcia, gdzie będą mogli kontynuować wakacyjne pasje. Każdego roku rodzice znajdą w ofercie turnusy bogate w różne aktywności. Zapraszamy na kolonie sportowe, taneczne, plastyczne i rekreacyjne.

Minimalizowanie problemu rozłąki

Zapanowanie nad tęsknotą za rodziną i nabywanie pewności siebie w środowisku poza domem jest istotnym etapem w życiu najmłodszych. Pierwszy wyjazd na kolonie jest tym najważniejszym. Tęsknota pojawia się u każdego dziecka i jest to naturalny odruch. Jedne dzieci radzą sobie z nią doskonale innym pomagamy przetrwać pierwsze dni, czy późniejsze kryzysy. Jeżdżąc z małymi dziećmi wiemy doskonale, jak z nimi pracować, aby zapomniały o tym, że są poza domem. W tej kwestii również ważna jest praca z rodzicami, którzy umiejętnie wspierają dziecko podczas wyjazdu, ale nie obiecują mu, że po nie w każdej chwili przyjadą. Dzieci, które nawet płakały podczas turnusu, wracają uśmiechnięte, niezrażone wyjazdem i chętne na kolejną wakacyjną przygodę.

Zobacz opinie rodziców o naszych wyjazdach!

Zobacz opinie >>

Poprawa kondycji fizycznej

Kolonie i obozy młodzieżowe to intensywny czas. Każdy dzień ma swój plan, w którym jest pełno zajęć, wyjść czy plażowania. Dzieci praktycznie przebywają w pokojach po przebudzeniu, podczas ciszy poobiedniej i wieczorem, kiedy szykują się do spania. Staramy się zawsze zachować równowagę pomiędzy zajęciami ruchowymi, a tymi siedzącymi. Dodatkowo zawsze organizujemy różne zabawy na świeżym powietrzu oraz chodzimy na plażę, do sklepu, czy na lody. Dzieci już po pierwszych dniach same widzą różnicę, że na co dzień jednak częściej podróżują samochodem, niż na własnych nogach. Plus jest taki, że po powrocie z kolonii są bardziej przychylnie nastawione do chodzenia 🙂

Zaszczepianie chęci podróżowania, zwiedzania i odkrywania świata

Wszyscy znamy powiedzenie, że podróże kształcą i inspirują. Dzieci na koloniach zawsze zwiedzają miejscowość, w której położony jest ośrodek oraz jeżdżą na wycieczki. Staramy się zawsze tak ułożyć program, aby pokazać najmłodszych jak najwięcej nowych miejsc. Dzieci lubią odkrywać i  porównywać, a dzięki temu rodzi się w nich ochota na aktywne spędzanie czasu. Widzimy po 25 latach działalności, że uczestnicy którzy wyjeżdżali z nami co roku, później z wiekiem sami zaczęli  planować swoje podróże. Słyszeliśmy nie raz, że to z nami zaczęła się ich pasja zwiedzania. Dla nas nie może być lepszej nagrody, jak pochwała i podziękowanie z ust naszych uczestników.

korzysci z samodzielnego wyjazdu 2

Udostępnij ten artykuł:

O blogu

blog o nas

Od 27 lat organizujemy wypoczynek dla dzieci w wieku szkoły podstawowej. Chcemy podzielić się zdobytym doświadczeniem oraz naszymi przemyśleniami. Na blogu znajdziecie ciekawe artykuły dotyczące wyjazdów oraz organizacji kolonii. Nie zabraknie również dziecięcych inspiracji, a także bieżących informacji o promocjach i konkursach.

Więcej o nas